Práce se skladem
obr.A
SKUPINY
Při prvním otevření skladu je ve výchozím nastavení v levé části karty Sklad zatržítko u Skupin pro možnost Všechny (obr. A1). Abyste si mohli vybrat skupinu, do které chcete vkládat materiály a jejich formáty, je potřeba toto zatržítko odznačit.Po odstranění zatržítka se aktivují jednotlivé možnosti. Můžete využívat skupiny materiálů, které jsou zadány pro výchozí nastavení, nebo si doplnit vlastní.
Pro zadání podskupin materiálů zaktivujte kliknutím myši (vyžlutí se) konkrétní skupinu materiálu, následně klikněte na zelené tlačítko (+). Pro přidání hlavní skupiny je potřeby potvrdit zatržítkem možnost Přesunout do 1. úrovně. Pokud se Vám skupina/podskupina uloží na nesprávné místo, přesunete ji tažením myší za současně stisknutého tlačítko Ctrl nebo Shift.
Vytvoření správné skladby skladových položek je potřeba věnovat přiměřenou pozornost - usnadní to pak práci s jejich vyhledáváním a využitím.
Materiály na sklad je rovněž možné naimportovat pomocí tlačítka Import nebo využít databázi dekorů Kronospan, kterou najdete na stránce Ke stažení.
SKLADOVÉ POLOŽKY
V pravé horní části karty Sklad se nachází tabulka Skladové položky (obr. A2). Sem si budete zadávat jednotlivé typy materiálů, které patří do skupin. Do skladových položek se zadávají pouze materiály, ne jejich konkrétní formáty, ty se budou uvádět do tabulky Zásoby (A3).obr.B
Přidání/smazání/zrušení skladové položky
Pro přidání nové skladové položky použijte zelené tlačítko (+) v horní části tabulky. Pro její smazání je možné využít červené tlačítko(-), ovšem pouze do chvíle, kdy jste tento materiál v Optimiku využili pro práci. Pak se již úplně odstranit nedá. Je ovšem možné jej v dolní části tabulky Skladová položka označit jako zrušený (B9) a následně vyfiltrovat. V hlavní tabulce skladu v části Skladové položky kliknete na ikonu trychtýře. V okně, které se Vám otevře, zatrhnete možnost Pouze aktivní položky. Nyní se již budou zobrazovat pouze položky, které jsou aktivní.
Vkládání nové skladové položky
Po vytvoření nové skladové položky je potřebné zadat vstupná data.
Název skladové položky (B1) je podstatný hlavně pro Vaši orientaci. Po zadání většího množství skladových položek se dá v jejich seznamu vyhledávat tak, že si uspořádáte údaje podle sloupce název skladové položky (kliknutím na šedou plochu záhlaví tabulky) a začnete psát začátek názvu materiálu. Optimik Vás v tabulce posune na první položku podle abecedy, které název začíná znaky, které jste uvedli.
Velmi důležitý je kód položky (B2). Tento může odpovídat kódu v katalogu dodavatele, nebo může být Váš vlastní. Každá položka na skladě musí mít jiný kód, aby se dala spolehlivě identifikovat.
Při zadávání položky je velmi důležité zadat pečlivě skladovou cenu (B6). Je to vlastně nákupní cena za metr čtverečný materiálu při prvním nákupu. Při dalších nákupech se bude již cena vkládat při zadávání nové zásoby a hodnota skladové ceny se přepočítá váženým aritmetickým průměrem. Detailní informace pro práci s cenami v Optimiku naleznete v naší nápovědě jako Cenové kalkulace.
Po přidání první zásoby se skladová cena uzamkne a nebude možné ji dále upravovat ručně. Pokud náhodou uděláte chybu při zadávání, opravte si, prosím, cenu za celý formát první skladové zásoby a skladová cena se automaticke přepočítá na metr čtverečný.
Pokud plánujete zadávat hmotnost materiálu(B5), je potřeba vložit ji rovněž před prvním uložením skladové položky. Zadává se také na metr čtverečný plochy a po uložení se políčko deaktivuje a nebude možné ji změnit ani doplnit, pokud jste ji vložit zapomněli.
Podstatnou položkou je také tloušťka materiálu (B4). V Optimiku je možné tuto veličinu využívat jako parametr při výpočtech - např. pro délku police do skříňky. Důležitá je také, pokud máte v parametrech výpočtu nářezového plánu stanoveno, že se počet formátů řezaných současně počítá z tloušťky materiálu a řezu.
Důležité je zkontrolovat, jestli máte správně zadanou kresbu materiálu (B3). Aby Optimik počítal u daného dílce s kresbou materiálu, je potřeba, aby byl materiál správně nastaven na skladové kartě materiálu i na kartě dílce. Jestli Optimik bude brát do úvahy kresbu při různých nastaveních je uvedeno v následující tabulce:
Skladová karta | Karta dílce | Kresba v nářezovém plánu |
---|---|---|
kresba ANO | kresba ANO | kresba ANO |
kresba ANO | kresba NE | kresba NE |
kresba NE | kresba ANO | kresba NE |
kresba NE | kresba NE | kresba NE |
Na karty dílců si tedy můžete klidně nastavit kresbu pokaždé. Pokud materiál na skladě nebude mít uvedenou kresbu, Optimik si dílce pootáčí podle potřeby. Tato funkce je velmi vítaná při opakovaném používání výrobků/dílců v katalogu. I po změně materiálu je kresba použita správně.
Na kartě skladové položky si můžete zadat ještě minimální a maximální zásobu - při objednávce je možné si ve skladě vyfiltrovat konkrétního dodavatele a všechny položky s nedostatečnou zásobou a díky tomu si připravit objednávku.
Dekor materiálu
Dekory materiálu se přidávají v hlavním menu Optimiku > Ostatní > Dekory
Pomocí zeleného tlačítka (+) si můžete přidat vlastní dekory. Tyto se pak přiřaďují na skladových kartách k plošnému materiálu a hranovacím páskám. Pokud si pro daný dekor nastavíte barvu, tato se při výběru dekoru na skladové kartě materiálu automaticky načte do pole barva.
Při zadávání dílců po výběru plošného materiálu se zadaným dekorem (např. dub) se pak při volbě hranovací pásky k tomuto materiálu zobrazí ne celý sklad, ale pouze výběr hranovacích pásek, které mají přiřazen stejný dekor (např. dub). Usnadňuje se tím dohledávání správného druhu hranovací pásky.
Ve spodní části skladové karty se nacházejí ještě 4 záložky:
Specifikace - specifikace se zadávají v hlavním menu Optimiku > Ostatní > Specifikace > volba Skladové položky. Pomocí zeleného tlačítka (+) si přidáte podle potřeby specifikace, které si pak volíte na skladové kartě materiálu. Umožňují snadnější filtrování položek.
Výrobce - výrobce materiálů si zadáte v hlavním menu Optimiku > Partneři. Můžete si vytvořit podsložku Výrobci a zadat tam všechny výrobce, od kterých nakupujete materiál. Na skladové kartě si pak zvolíte konkrétního výrobce a zadáte jeho kód dané položky.
Dodavatelé - postupuje se obdobně jako v případě výrobců. Na této záložce si můžete zvolit až 3 dodavatele a jejich kódy pro nákup materiálu. Po vytvoření nabídky si pak na záložce Souhrn vyberte tiskovou sestavu Seznam materiálu, když budete potřebovat doobjednat materiál a přehledně uvidíte, od koho je možné položku koupit a pod jakým kódem si ji objednáte.
Jiné - zde si můžete zvolit výchozí operaci a předvolené parametry výpočtu:
Výchozí operace (B7) - Optimik umožňuje vložit si vícero typů řezání plošných materiálů. Můžete si např. nastavit jiný způsob řezání pro materiál s dekorem, jiný pro masiv, jiný pro sololit. Ke každému z typů materiálů si můžete rovnou ve skladě přiřadit výchozí operaci, kterou bude Optimik pro práci s ním používat. Návod pro práci s operaci naleznete v nápovědě.
Předvolené parametry výpočtu (B8) - stejně jako Výchozí operaci můžete pro materiál vybrat konkrétní parametry výpočtu, které k němu přiřadíte. S parametry výpočtu se seznámite tady.
Zásoba
Po zadání nového materiálu přejdeme k zadání zásoby (obr. A3) - tj. formátů, které máme na skladě. Položky do zásoby se dostávají vícero způsoby:1. Ručním vložením - kliknete na zelené tlačítko (+) v okně Zásoby a zadáte rozměry formátu, počet kusů a nákupní cenu za kus. Podle rozměrů formátu se automaticky přepočtou ostatní ceny - nyní již na celý kus materiálu a také hmotnost.
2. Pomocí příjemky - tato se tvoří v sekci doklady. Není nutné ji vytvářet, pokud tak nemáte nastaven vnitropodnikový systém. Pro přidání na sklad stačí přidat nový formát a jeho nákupní cenu.
3. Odřezky na sklad se dostávají v procesu výroby - na záložce Vyrobeno. Zde dochází k odečtu formátů, které se použili pro výrobu a příjmu odřezků.
Které zbytky po řezání se považují za odřezky, a které za odpad si nastavíte v hlavním menu Optimiku > Ostatní > Parametry výpočtu nářezového plánu > záložka Odřezky a odpad
Pokud odřezek na sklad vkládáte ručně, je potřeba si na kartě zásoby označit zatržítkem volbu Odřezek.
Odřezky zůstávají v zásobách i potom, co je již použijete v nářezovém plánu. Pro lepší přehlednost je možné využít opět filtrování - klikněte na ikonku trychtýře v záhlaví tabulky Zásoby, zatrhněte Zásoba k dispozici a zvolte možnost kladná. Pokud máte ve skladě velké množství pohybů, je možné si např. po inventuře využít funkci Kopíruj údaje do nové databáze (volba je vpravo na horní liště po rozkliknutí ikonky s názvem Vaší aktuální databáze). Vytvoří se Vám nová databáze, ve které již budete mít zahrnuty pouze nenulové zásoby bez pohybů, čímž se sklad zpřehlední a zrychlí.
Příjmy, rezervace a výdeje a propojení s výrobou
Poslední záložka ve skladě se týká evidence pohybů na skladě pro daný materiál. Při příjmu materiál přibude - v tabulce se objeví počet kusů, datum a (+) pro příjem. Při výdeji se opět objeví počet kusů, datum a znaménko (-).Záložky Zásoby a Příjmy, rezervace a výdeje jsou navzájem propojeny.
Pro příjem/výdej na skladě v procesu výroby je potřeba využívat modul Zakázky, nakolik vystavení Nabídky stav na skladě nemění. Po zadání zakázky a její překlopení do výroby dochází na záložce Připraveno k rezervaci materiálu, která se objeví v Zásobách - např. kusů bude 5, ale k dispozici jen 2, protože pro výrobu budou 3 ks rezervovány. Další pohyb na skladě nastane na záložce Vyrobeno, kde se vyskladní použitý materiál a automaticky přibudou odřezky.
Počáteční stav materiálu na skladě
Rezervace materiálu - výrobní dávka na záložce Připraveno
Odečet použitého materiálu a naskladnění odřezků - výrobní dávka na záložce Vyrobeno.