Doplňkové moduly pro Optimik ®

Doplňkové moduly rozšiřují funkce základní aplikace. Jsou zpoplatněny zvlášť. Pro jejich vyzkoušení je možné vyžádat dočasnou licenci zdarma.

Editor nářezových plánů

Editor nářezových plánů Optimik

Pomocí tohoto modulu můžete manuálně upravit vypočítaný nářezový plán. Dílce, které z plánu odeberete, se přehledně zobrazí v tabulce v levé části okna. Tyto dílce pak můžete umístit do jiné vybrané části plánu. Pro usnadnění se vyhovující plochy barevně vyznačí. Můžete zvolit i směr řezu.

Tímto způsobem můžete ještě lépe přizpůsobit vypočítané nářezové plány Vašim potřebám.

Objednat modul Editor nářezových plánů >>>

Asistent řezání

Samostatný program, který Vám pomůže přímo s řezáním materiálu. Nabízí tyto základní funkce:
Asistent řezání

Kromě toho umožňuje vybraný dílec označit jako poškozený (např. pokud dojde k lidské chybě při řezání a pod.) a tuto informaci také automaticky odeslat. Optimik z těchto dílců poté velmi jednoduše vytvoří novou objednávku (nářezový plán).
V případě, že má Váš tablet přístup do síťové (sdílené) složky, údaje o odřezaných nebo poškozených dílcích se v Optimiku zobrazí automaticky a téměř okamžitě.
Nejčastější způsob použítí Asistenta je jeho instalace do tabletu s operačním systémem Windows ve spolupráci s připojenou tiskárnou štítků.
Prohlédnout videonávod pro Asistenta řezání

Objednat modul Asistent řezání >>>

Automatický režim

Automatický režim Optimik

Tento modul Vám umožní používat Optimik v tzv. automatickém režimu. To znamená, že program sám naimportuje údaje o zakázce, jejích výrobcích a dílcích z vybrané složky. Po importu automaticky vytvoří a vypočítá nářezové plány pro všechny tyto dílce a obrázky a údaje nářezových plánů automaticky vyexportuje do vybrané složky.
Při tomto automatickém importu platí stejná pravidla jak při "běžném" importu. Detailně je to popsané v PDF návodu, který si můžete stáhnout jako Stručnou uživatelskou příručku ve slovenštině z našich stránek.
Je tady pouze jediná výjimka - soubor pro automatický import musí mít příponu *.job. V jednom importním souboru je možné mít údaje o dílcích a také např. o skladových položkách.
Automatický režim tak umožnuje efektně využít Optimik pro jiné aplikace. Tímto způsobem je v současnosti zabezpečené propojení např. s on-line systémem eRozrys od firmy NeronIT.

Objednat modul Automatický režim >>>

CNC modul

Prostřednictvím tohoto modulu můžete z Optimiku odesílat údaje nářezového plánu pro vybranou CNC pilu. Některé pily umožňují importovat údaje z Optimiku (a jiných optimalizačních aplikací) pouze s pomocí "importního modulu", nainstalovaného v počítači u pily. Pro jeho získání je potřeba kontaktovat dodavatele pily.
V případě zájmu o tento modul Vám rádi poskytneme časově omezenou bezplatnou testovací verzi Optimiku, abyste se ujistili, že komunikace s Vaší pilou funguje bez potíží.
Přidáváme abecedně seřazený seznam výrobců CNC pil, pro které je možné exportovat údaje:

Biesse s.p.a. >
Biesse s.p.a. Via della meccanica 16, 611 22 Pesaro, Italy
Pro propojení s pilou je nutný program Biesse Link. Formát souboru *.XML

ETALON Piła Do Paneli
ETALON Alfa Kft. 5520 Szeghalom, Érmelléki Ipari Park 1., Hungary
Formát souboru *.PPOUT

F.I.MA.L srl
F.I.MA.L srl Via Filippo Meda 3, 61032 Fano (PU), Italy
Formát souboru *.TXT nebo *.PRG

FELDER KG
FELDER KG KR-Felder-Strasse 1 , 6060 Hall in Tirol, Austria
Export je možný pouze pro velkoplošné pily FELDER. Formát souboru *.MAY nebo *.TXT

HOLZ-HER GmbH
HOLZ-HER GmbH Plochinger Straße 65 , 72622 Nürtingen, Germany
Formát souboru *.XML

HOMAG GmbH
HOMAG Plattenaufteiltechnik GmbH Holzmastr. 3, 75365 Calw-Holzbronn, Germany
Pro propojení s pilou je potřeba zakoupit program CADlink. Formát souboru *.PTX

KDT Europe
KDT Europe Wileńska 51 bud. B lok. 202, 05-200 Wołomin, Poland
Formát souboru *.XML

NIMAC Group
NIMAC GROUP - Nikolaidis machines 17 klm. P.E.O. Thessaloniki - Kavala, PC. 57200, Lagadas, Greece
Formát souboru *.XML

MACMAZZA srl
MACMAZZA srl Via Mondini 72, 61121 Pesaro, Italy
Pro propojení s pilou je nutný program MacmazzaLink. Pokud si zakoupíte novou formátovací pilu přímo ve firmě Macmazza, získáte tento program spolu s programem OPTIMIK Professional a CNC modulem zdarma.

Masterwood SpA
Masterwood SpA Via Romania 20, 47921 Rimini, Italy
Formát souboru *.XML

Schelling Austria GmbH
Schelling Austria GmbH Gebhard-Schwärzler-Straße 34, 6858 Schwarzach, Austria
Formát souboru *.CPOUT

SCM Group
SCM Group Via Emilia 77 , 47921 Rimini, Italy
Pro propojení s pilou je nutný program CPLink nebo WinCut nebo Maestro Converter.

Objednat CNC modul Optimik >>>

Editor skupin dílců

Optimik vytváří nárezové plánou pouze pro obdélníkové a čtvercové dílce. Čili také dílec, který má sřezaný jeden nebo vícero rohů, je v plánu zobrazen jako obdélníková nebo čtvercová oblast. Pomocí tohoto modulu však můžete tyto tvarované dílce sloučit do společné skupiny dílců a dosáhnout tak další úsporu materiálu. Do plánu bude tato skupina vstupovat jako jeden obdélníkový / čtvercový "skupinový dílec", přičemž jeho rozřezání na konkrétní dílce se již bude realizovat pomocí jiné pily.

Editor skupin dílců OPTIMIK však umožňuje vytvářet také jiný typ skupiny - dílce sloučené kvůli kresbě materiálu (např. čela zásuvek, dvířka a pod.) Tuto skupinu můžete pro každý výrobek vytvořit také bez pomoci Editora skupin. (Pro jeden výrobek pouze jednu skupinu sloučenou kvůli kresbě.) Dílce je možné slučovat v řádcích nebo sloupcích.
Editor skupin Vám však pomůže, pokud byste potřebovali kvůli kresbě sloučit dílce z vícero výrobků (např. všechny horní skříňky kuchyňské linky a pod.) Skupiny se můžou k sobě připájet pouze vedle sebe (ve směru kresby).


Objednat modul Editor skupin dílců >>>

Rozšířené parametry

Každý výrobek, který máte zadaný v OPTIMIKu, může obsahovat neomezené množství parametrů. Pomocí parametrů můžete velmi lehce změnit materiál všech dílců, automaticky změnit rozměry nebo počty všech dílců ve výrobku a pod. Zakoupením tohoto modulu získáte možnost využívat ještě dva speciální typy parametrů:

Objednat modul Rozšířené parametry >>>