Optimik > Nápověda > Tisk a export do PDF

Tisk a export do PDF

Tiskové sestavy jsou v programu vytvořeny pomocí zabudovaného nástroje FastReport® (http://www.fastreport.com). Pomocí něj můžete upravovat existující tiskové sestavy nebo vytvářet nové vlastní (podobně jako šablony pro import a export).

Import a Export v OptimikuSoubory s tiskovými sestavami mají příponu *.fr3 a jsou uloženy ve složce PrintSets, která se nachází v instalační složce programu (standardně je to C/:RK Software/Optimik 4/PrintSets). Název každého souboru má tvar X-NNN.fr3:
  • X = kód označující, ke které části programu sestava patří (např. „Off“ označuje nabídky, „Job“ zakázky, „Doc“ doklady atd., toto označení je uvedeno také v titulku okna s výběrem tiskových sestav)

  • NNN = číslo tiskové sestavy (nebo název v případě Vašich vlastních nebo upravených tiskových sestav).

Po kliknutí na tlačítko „Tisk“ se otevře okno se seznamem tiskových sestav. V případě, že je zde pouze jediná tisková sestava nebo je některá z tiskových sestav označena jako hlavní, zobrazí se hned její náhled. V takovém případě můžete vynutit zobrazení seznamu tiskových sestav kliknutím na šipku na pravé straně tlačítka.

Po výběru tiskové sestavy a kliknutí na tlačítko „Tisk“ (nebo stisknutím klávesy Enter, nebo dvojklikem) se zobrazí celoobrazovkové okno s náhledem na vygenerovanou tiskovou sestavou (pokud je tato volba zapnutá). V horní liště okna s náhledem jsou k dispozici tlačítka s těmito funkcemi:

Import a Export v OptimikuSpuštění tisku. Pokud je zapnutá volby „Zobrazování nastavení tisku“, tak se ještě před tiskem zobrazí také standardní okno s nastavení tisku.
Import a Export v OptimikuOtevření/uložení tiskové sestavy s údaji z/do souboru *.fr3. Pomocí souborů *.fr3 můžete Vaši tiskovou sestavu poskytnout jinému uživateli Optimiku, který si ji ze souboru načte a zobrazí i Vašimi údaji. Jedná se o alternativu k souborům PDF.
Import a Export v OptimikuPřeskok mezi stranami v případě vícestranové tiskové sestavy. Požadovanou stranu můžete zobrazit také zadáním jejího čísla do editačního pole (je potřeba potvrdit stisknutím klávesy Enter).
Import a Export v OptimikuZmenšení / zvětšení náhledu (lupa). Požadované měřítko (velikost ) zobrazení můžete také zadat přímo do editačního pole (je potřeba potvrdit stisknutím klávesy Enter.
Import a Export v OptimikuAutomatické nastavení měřítka pro zobrazení celé stránky.
Import a Export v OptimikuAutomatické nastavení měřítka pro zobrazení celé šířky stránky.
Náhledy stránekPokud potvrdíte tuto volbu, zobrazí se zmenšeniny stránek (thumbnails) v levé části okna.
Import a Export v OptimikuExport tiskové sestavy do souboru PDF. Na export se využívá tzv. virtuální PDF tiskárna. Pokud je zatím nemáte v systému nainstalovanou, vyberte si některou ze široké nabídky bezplatných nebo komerčních řešení (napr. https://www.bullzip.com). Po nainstalování virtuální tiskárny si tuto nezapomeňte vybrat také v nastavení programu
Import a Export v OptimikuEditace struktury tiskové sestavy pomocí zabudovaného nástroje FastReport®. Jednodušší úpravy (jako změna písma, posun objektů) zvládnou také méně zkušení uživatelé, pro komplexnější úpravy se však již vyžadují pokročilejší znalosti (návody najdete na stránkách výrobce - https://www.fast-report.com/en/product/fast-report-vcl-6).
V případě potřeby si můžete úpravu nebo vytvoření nové tiskové sestavy objednat
.