Optimik > Nápověda > Parametry

Parametry

Pokud v Optimiku 4 vytváříte výrobky, práci Vám můžou ve velké míře usnadnit Parametry. Tato nová součást programu Optimik je také skvělou volbou při vytváření Katalogu výrobků.
Parametry jsou proměnné, které je možné následně vkládat do jednotlivých výrobků. S jejich pomocí je na jedné straně možné velmi jednoduše možné měnit rozměry, materiál nebo počet součástí výrobku, na druhé straně je možné je využít také ve vzorcích, pomocí kterých zadáváte rozměry dílců ve výrobcích.

Pokud budete parametry využívat, zadejte je nejdříve do Ostatní/Parametry výrobku v hlavním menu na levé straně obrazovky Optimiku. (Tento krok není povinný. Parametry si také můžete jednoduše vkládat pokaždé nanovo přímo do tabulky Parametry výrobku při jeho zadávání. Vytvořením seznamu parametrů si zjednodušíte a urychlíte práci tím,že je zadáte pouze jednou a následně opakovaně využíváte. Třetí možností je zadávání rozměrů dílců a materiálu bez použití parametrů.)
Na levou stranu tabulky, která se Vám otevře, je možné vkládat skupiny dílců, do levé části pak již vkládáte konkrétní parametry.

Pro seznámení s parametry využijeme obsah Databáze s příklady, která je zaměřena především na truhlářskou výrobu.

V této databáze jsou zadány 2 skupiny parametrů - Základní a Materiálové. (Vy si samozřejmě zadáte parametry potřebné pro Vaši práci s Optimikem.)

Základní parametry
Optimik 4 Parametry

Materiálové parametry
Optimik 4 Parametry

I zadání těchto několika parametrů výrazně usnadní zadávání i změny dílců výrobků.

Pokud zadáváte nový výrobek - do nabídky, zakázky nebo katalogu, horní okno na pravé straně obrazovky je určeno práve pro zadání parametrů výrobků. Klikněte myší na světle šedou lištu v horní části tohoto okna a ze zobrazeného kontextového menu vyberte možnost Vyber ze seznamu.

Optimik 4 Parametry

Objeví se Vám seznam parametrů, ze kterých si můžete vybrat ty, které budete potřebovat pro konkrétní výrobek.

Optimik 4 Parametry

V tabulce se následně zobrazí zadané parametry. Kromě možnosti zadat parametry s konkrétními hodnotami, jak je to v databáze s příklady, je možné také zadat nulové hodnoty a tyto vkládat až po vložení parametrů do konkrétní zakázky.
Při vkládání dílců je možné se na vložené parametry odkazovat. Pri zadávání rozměrů dílců nebo jejich množství klikněte na symbol odmocniny a otevře se Vám okno pro vložení vzorce. Je možné vložit pouze parametr, nebo jej využít pro další výpočet.

Optimik 4 Parametry

Např. pro délku police do skříňky se šířkou X a tloušťkou materiálu TM si délku dílce zadáte jako:
[X]-2*[TM]-2
nebo pokud chcete mít ve skříňce poličky s rozestupy 300 mm, pro skříňku výšky Z bude výpočet a tloušťku materiálu TM:
ROUND([Z]-2*[TM])/300
Funkci ROUND i další naleznete na záložce Funkce a slouží pro zaokrohlení výsledku na celé číslo.

Optimik 4 Parametry

S typy parametrů a jejich využitím se můžete seznámit zde.