Optimik > Nápověda > Operace - Jiná operace

Operace - Jiná operace

Jiné operace Vám umožňují přidávat si operace s různými jednotkami. Jako jinou operaci si můžete vložit např. Montáž úchytu, podpěrky, zásuvkového výsuvu, pantu, Tip-on, kování, Kolíkování (ks), Dopravu (km), Spojování desek...
Tyto přednastavené operace mají pak význam při zadávání materiálů, nebo parametrů dílců.

Ukážeme si jejich využití při montáži pantu.

Nejdříve si vytvoříme novou operaci. Zvolíme Ostatní v hlavním menu programu Optimik/Operace, přepneme se na záložku Jiné operace a v pravé části okna stiskneme zelené tlačítko + pro přidání nové operace. Vložíme potřebné údaje. Kromě předvoleného materiálu si můžete vložit i doplňkový materiál - v tomto případě jsou to vruty pro připevnění pantu (nezapomeňte vložit potřebný počet vrutů):

Optimik 4 Operace

Připravenou operaci využijeme např. pro přidání pantů k dvířkům skříňky.
Vytvoříme si potřebný nový dílec Dvířka. K hlavní operaci si přidáme stisknutím ikonky lampičky jinou operaci:

Optimik 4 Operace

Z okna s nabídkou operací, které se automaticky otevře si zvolíme dvojklikem myši operaci Montáž pantu.

Optimik 4 Operace

K dvířkám se nám přidá také pant:

Optimik 4 Operace

Pokud se podíváme na záložku Souhrn v hlavním menu Optimiku, po přidání pouze položky dvířka nám bude v rozpisu materiálu a operací zahrnuta nikoliv pouze deska ze zvoleného materiálu, ale také panty a vruty pro upevnění každého z nich:

Optimik 4 Operace

Jiná operace se dá využít ještě jedním zajímavým způsobem, který si rovněž ukážeme. V Optimiku 4 je možné si na sklad kromě jednotlivých položek přidat také sady. Sada se skládá z vícero položek, které máme na skladě, které se používají společně - např. vrut a matice, kolík s konfirmát,... Pokud tuto sadu použijeme při výrobě, ze skladu se neodepíše sada, ale její položky.
Pro vytvoření sady se přepneme nejdříve do Skladu v hlavním menu Optimiku. Vybere záložku Sady, pomocí zeleného tlačítka okně Skladové položky si vytvoříme nejdříve novou sadu. Do okna položky sady si vložíme položky Kolík a Konfirmát.

Optimik 4 Operace

Mezi Jiné operace si vložíme operaci Spojování desek (zvolíme v hlavním menu Ostatní/Operace, záložka Jiné operace).

Optimik 4 Operace

Pro přidání této operace do konkrétního výrobku při vytváření nového výrobku stiskneme ikonku lampičky pro přidání Jiné operace.

Optimik 4 Operace

Z okna, které se nám otevře, si zvolíme operaci Spojování desek.

Optimik 4 Operace

V dílci se nám zobrazí v levé části nová operace.

Optimik 4 Operace

V Souhrnu se nám zobrazí kromě přidání desky na polici ve skříňce také operace spojování materiálu a sada spojovacího materiálu - kolíky a konfirmáty podle počtu polic, které chceme vyrobit:

Optimik 4 Operace